Co znaczy być inteligentnym inwestorem

Pomimo, że od wydania książki “Inteligentny inwestor” Benjamina Grahama minęło już kilkadziesiąt lat, kolejni inwestorzy czerpią z niej wiedzę, jak osiągać korzyści w finansowym świecie. Prawdy w niej zawarte są uniwersalne i każdemu kto interesuje się finansami pomoże ona nauczyć się jak inwestować z głową. Autor książki Benjamin Graham uważany jest za najlepszego doradcę inwestycyjnego XX wieku, a współczesna wersja książki zawiera również adnotacje uwspółcześniające jego uniwersalną wiedzą o inwestowaniu.

O Grahamie

Benjamin Graham urodził się zamożnej rodzinie. Jego ojciec prowadził sklep z porcelaną i dopóki żył rodzina nie miała kłopotów z finansami. Niestety po jego śmierci nie było już tak różowo. Matka Grahama starała się utrzymać rodzinę, jednak pensjonat, który prowadziła szybko zbankrutował, a inwestycje na giełdzie zostały źle ulokowane. Graham postanowił wyciągnąć wnioski z tej historii i zamiast stabilnej pracy, którą mu zaproponowano został finansistą.

Co zawiera książka?

Dzięki pracy jako finansista Benjamin Graham pisząc książkę “Inteligentny inwestor” miał nie tylko wiedzę, ale i praktykę. Wszystkie zasady zawarte w książce sprawdził na sobie. Autor podzielił inwestorów na dwie grupy: inwestorów biernych oraz inwestorów przedsiębiorczych. Bierni to tacy, którzy z braku czasu, chęci do nauki, czy innych powodów powierzają swoje finanse w ręce innych. Drudzy to ci, którzy w finansowych sprawach nie ufają nikomu poza sobą, dlatego też na bieżąco poszerzają swoją wiedzę, analizują rynki, czytają książki, sprawdzają wykresy, aby jak najlepiej zainwestować swoje pieniądze i pomnażać majątek w rozsądny sposób. Książka “Inteligentny inwestor” na pewno przyniesie im wiele korzyści, bo została napisana głównie z myślą o takich inwestorach.

Prawdy ponadczasowe

Pomimo, że książka po raz pierwszy została wydana w 1949 roku prawdy w niej zawarte są aktualne do dzisiaj. Graham mówi o skomplikowanych kwestiach w przystępny sposób, dlatego nawet ktoś, kto nie miał wcześniej styczności z inwestowaniem, zrozumie.