Inteligentny inwestor

“Inteligentny inwestor” Benjamina Grahama to książka, która mimo lat i wielu zmian w ekonomi nadal jest aktualna i prezentuje przydatne treści, dla każdego, kto ma styczność z rynkami finansowymi. Niezmiennie uważa się, że jest to najlepsza książka o inwestowaniu na rynkach. To co zostało dodane do książki to przedmowa znanego inwestora Warrena Buffetta i komentarze Jasona Zweiga, który dodaje do rozważań Grahama współczesne tło.

Inwestowanie wartościowe

Taką terminologie wprowadza Graham już na początku podtytułem “Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym”. Ale czym właściwie jest metoda inwestowania wartościowego? Otóż jest to podejście, które ma na celu zredukowanie ryzyka i maksymalizacji zysku poprzez inteligentne działania. Inteligentny inwestor nie polega na impulsach i spekulacji, nie robi z inwestowania hazardu. Zamiast tego inwestujemy tylko w spółki, które udało nam się poznać dzięki wnikliwej analizie i tylko wtedy, gdy ich cena na rynku jest niższa niż sugerowałby to potencjał do wzrostu. Bez uprzedniego poznania firmy inwestowanie w nią byłoby obarczone zbyt dużym ryzykiem, a te staramy się jak najbardziej wyeliminować. Ma to dawać inwestorowi stabilną stopę wzrostu. Graham wskazuje na to, że z nikim się nie ścigamy, a inwestowaniu sprzyja cierpliwość. Kolejna ważna kwestia dla inteligentnego inwestora to nie stawianie wszystkiego na jednego konia. Nasz portfel inwestycyjny powinien być zdywersyfikowany tak by razie nieudanej inwestycji nie stracić całego kapitału.

Cenne źródło

Jeśli jesteś osobą stawiającą pierwsze kroki na giełdzie czy w biznesie to “Inteligentny inwestor (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment)” jest dla ciebie abecadłem. Zbiorem prostych i skutecznych zasad, których znajomość może uchronić cię przed błędami nowicjuszy. Wyjaśnia mechanizmy jakimi kieruje się rynek, który często działa w oparciu na emocjach i potrafi wywieźć w połę niedoświadczonych śmiałków. Wartość tej książki potwierdzają znani inwestorzy, którzy stawiają ją jako jedną z najważniejszych pozycji, które pomogły im w karierze.